We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando B136KC ULTRAPOWER AG BELT TOP WIDTH: 21/32 INCH V-DEPTH: 13/32 INCH
MODEL B136KC
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$53.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
7/16"
depth (per rib)
7/16"
Height
0.35
Length
136"
number ribs
1
outside length
139"
section
B
top width
21/32"
top width (per rib)
21/32"
Width
0.66
Bando Ultrapower AG KC V-Belt B Section 0.66 in Top Width 139.1 in Outside Length 0.35 in Thickness 5.4 in Minimum Pulley Dia Polyester Aramid Fiber Reinforced
Features:
- Bando's KC envelope is designed specifically to handle the wear and tear of clutching applications and bias cut cross woven fabric is oil and heat resistant
- Aramid fiber tensile cords transmit up to 20% more horsepower than traditional polyester construction
- High modulus cords placed just above the neutral axis resist elongation reducing or eliminating re-tensioning or expensive take-up mechanisms
- The body of the KC is formulated to reduce heat buildup for a cooler running longer lasting belt
- The Banprene compound balances firmness with flexibility to maintain cross-sectional uniformity
Specs:
| Section Size | B |
|---|---|
| Reinforced Material | Aramid Fiber |
| Minimum Pulley Diameter | 5.4 in |
| Outside Length | 139.1 in |
| Top Width | 0.66 in |
| Material | Polyester |
| Thickness | 0.35 in |
Brand
Browning
Model
1083658
Brand
Bando
Model
B136
Brand
Gates Rubber
Model
B136
Brand
Jason Industrial
Model
B136
| Brand | Rexnord |
| Model | 231323 |
| Brand | Bando |
| Model | 170J4 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 1341016200 |
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 35732 |
| Brand | Timken |
| Model | 24802-1818 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 1215-16MM |
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7013.1-060 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 6480775 |