We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
AX36 Cogged V-Belt
MODEL AX36
-
181023
$11.20
-
836261
$26.00
-
1999980
$13.43
Minimum Order Quantity of 4 applies
-
2022103
$15.96
-
2242972
$6.67
-
2283521
$13.97
Minimum Order Quantity of 6 applies
-
2338328
$10.93
-
677100
$12.05
-
582443
$12.72
Minimum Order Quantity of 13 applies
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$12.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
Yes
depth
5/16"
depth (per rib)
5/16"
Height
0.31
Length
36"
number ribs
1
section
AX
top width
1/2"
top width (per rib)
1/2"
Width
0.5
See all of our AX Section V-Belts
Bando Bando AX36
Belt, Sheaves & Pulleys > Power Transmission Belts > V-Belts > Classical Belts
Bando Power King V-Belt, Classical Cogged, AX Section, 1/2 in Top Width, 38 in Outside Length, 0.31 in Thickness, 2.2 in Minimum Pulley Dia
Features:
- The bias cut cover stock provides lateral stability across the width of the belt while allowing axial flexibility
- Stability is assured through the use of Banprene cushion stock that maintains cord integrity, assuring uniform distribution of load transmission
- The fiber loaded cogged construction provides optimum flexibility and minimizes heat build-up
- Meets ARPM standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | AX |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 2.2 in |
| Outside Length | 38 in |
| Top Width | 1/2 in |
| Thickness | 0.31 in |
| Type | Classical Cogged |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-20
1 year
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6214Z |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | B139 |
| Brand | Bondhus |
| Model | 43813 |