511H45A0G2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H45A0G2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 45 mm, High Precision grade, A Standard style, Clearance preload, steel construction, greased with Krytox GPL227.
MODEL 511H45A0G2
Dimension
[A]60.0 mm
[B]120.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]37.5 mm
[F]10.5 mm
[F3]18.0 mm
[G]15.0 mm
[G1]15.0 mm
[J]50.8 mm
[L]137.1 mm
[L1]80.0 mm
[L2]60.0 mm
[L3]99.1 mm
[M1]8.0 mm
[N]100.0 mm
[O]10.0 mm
[P]17.5 mm
[S1]M10
[S2]M12
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment1, 466 N·m (1, 081 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment1, 147 N·m (846 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1, 147 N·m (846 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating61, 900 N (13, 916 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment1, 847 N·m (1, 362 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment1, 445 N·m (1, 066 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1, 445 N·m (1, 066 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating77, 989 N (17, 533 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment3, 193 N·m (2, 355 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment2, 498 N·m (1, 842 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment2, 498 N·m (1, 842 lbf·ft)
Static Load Rating134, 800 N (30, 304 lbf)
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
12 volt motor
Reviews
Great place to order from.
5.8 inch actuator