194E-HE4N-175
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 194E-HE4N-175 is a Bulletin 194E rotary disconnect load switch rated for 175A at 600V AC. This 3-pole, non-fused disconnect switch provides a visible break for motor circuit isolation and load switching. It features a rotary operating mechanism, heavy-duty industrial construction, and is designed for use as a manual motor controller or as a disconnect in power distribution applications.
MODEL 194E-HE4N-175
each
UPC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Switch, Actuator, Red Knob, Yellow Legend Plate, 2 Position, 54 mm x 54 mm, Type N, O/OFF - I/ON, Provision for 3 Padlocks