1492-RCDA2B40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 1492-RCDA2B40 is a Bulletin 1492 Residual Current Device (RCD) for supplementary protection. This 2-pole, 40A device features Type A tripping characteristics for AC and pulsating DC fault current detection. It is designed for DIN rail mounting to provide ground fault protection in industrial control panels and power distribution circuits, helping to protect personnel and equipment.
MODEL 1492-RCDA2B40
each
UPC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Break time
Instantaneous
Circuit breaker type
RCD
Current rating
40A
Mounting style
DIN rail mount
Number of poles
2
Range
Allen-bradley
Rated AC voltage
400V
Series
1492-RCDA
Terminal contact type
Screw
Trip sensitivity
100mA
Tripping characteristics
Type A
Product Details
The Rockwell Automation Residual Current Devices has 2 Pole Configuration with 100mA Sensitivity.