194E-A32-1753-6N
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 194E-A32-1753-6N is a Bulletin 194E load switch designed for motor circuit isolation and control. This 3-pole switch is rated for 32A thermal current and 690V AC, with a maximum power rating of 15kW at 400V AC-3 utilization. It features a compact DIN rail mounting design with an IP66 enclosure rating for protection against dust and water jets, suitable for industrial power distribution and motor feeder applications.
MODEL 194E-A32-1753-6N
each
UPC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Accepts padlocks
Yes
Depth
59mm
Electrical phase
3
Handle colour
Black/Grey, Red/Yellow
IP rating
IP66
Length
70 mm
Maximum current
32A
Maximum operating temperature
+60°C
Minimum operating temperature
-25°C
Mounting type
DIN rail
Number of poles
3P
Power rating
15kW
Switch rating
15kA
Terminal type
Wire Lead
Voltage
690V AC
Width
45mm
Switch, Disconnect, Non-Fused, 32 Amp, 690 Volt AC, 3-Pole, 2 Position, Body and Shaft, Red/Yellow Knob, Base/DIN Rail Mount