194L-HC6N-175
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 194L-HC6N-175 is a Bulletin 194L rotary disconnect control and load switch rated for 175A at 600V. This 3-pole, non-fused switch features a heavy-duty NEMA 1 enclosure for general-purpose industrial applications requiring reliable motor circuit isolation and load switching. The HC6 interrupting code provides a 100kA short-circuit current rating at 480V for robust branch circuit protection.
MODEL 194L-HC6N-175
Returnable: Yes
Actuator, OFF-ON, Front Mounted, Red/Yellow, Control Knob and Plate, 67 mm x 67 mm, IP65, Type N, Locking