20AC030A3AYNANC0
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 20AC030A3AYNANC0 is a PowerFlex 70 AC drive rated for 30A continuous output, 240V 3-phase input, and 15kW (20 HP) motor control. This Bulletin 20A drive features V/Hz and sensorless vector control, an internal brake transistor, and an integrated EMC filter. It is designed for panel mounting with an IP20 enclosure rating and includes Ethernet connectivity for network integration.
MODEL 20AC030A3AYNANC0
each
UPC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Control panel
Yes
Current rating
30 A
Drive type
AC
Filter included
Yes
Function
AC drive
Interface
Ethernet
IP rating
IP20
Mounting type
Panel mount
Output frequency
500Hz
Overall depth
179.8mm
Overall Length
350 mm
Overall width
219.9mm
Phase
3
Power rating
15 kW
Series
PowerFlex 70
STO
No
Supply voltage
400 V AC
Product Details
PowerFlex 70 AC Drive - Without Operator Keypad Module
Integrated EMC filter for out-of-the-box performance
Software configurable inputs
Configurable acceleration/deceleration ramps
7 drive protection features including under/over voltage and short-circuit protection
Slip compensation for 0.5% speed regulation
LCD operator interface option covering all major European languages
Flying Start for connection into rotating loads
Inertia Ride-Through offers tripless operation during a power dip
Three phase
Allen Bradley Inverter Drive, 400V AC, 30A - PowerFlex 70 Series - 20AC030A0AYNANC0
Features and Benefits
Inertia ride-through offers tripless operation during a power dip to reduce downtime
IP66 (Ingress Protection) rating assures you it's dust and water-resistant
Standards and certification
BS EN 61340-5-1:2007 (Electrostatic Control Standards, UK)
ANSI/ESD S20.20:2014 (Electrostatic Control Standards, global)
What are the voltage and current ratings of this drive?
This drive has a supply voltage of 400V AC and a current rating of 30A.