1492-FB2J30-L
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 1492-FB2J30-L is a Bulletin 1492-FB two-pole fuse holder designed for DIN-rail mounting. It accepts Class J fuses up to 30A and features an integrated LED blown fuse indicator for visual fault detection. This component is part of the 1492 terminal block and circuit protection family for industrial control panel wiring.
MODEL 1492-FB2J30-L
Current rating
30A
Number of poles
2P
Range
Bulletin 1492-FB
Fuse Holder, Class J Type Fuses, 2 Pole, 30 Amp, 110 - 600 Volt, with LED Blown Fuse Indicator, 3 in a Package