25A-A2P5N104
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 25A-A2P5N104 is a PowerFlex 523 AC drive, part of the Bulletin 25A series. This compact drive is rated for 0.5 HP (0.37 kW) at 208-240V AC, 3-phase input, with a continuous output current of 2.5A. It features sensorless vector control, an embedded EtherNet/IP port for communication, and a built-in RS485 interface.
MODEL 25A-A2P5N104
Returnable: Yes
Drive, PowerFlex 523, 240 Volt AC, 2.5 Amp, 0.4 kW, 0.5 Horse Power, Normal & Heavy Duty, Frame A, IP20, Open, No Filter