1492-RCDA4D40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 1492-RCDA4D40 is a Bulletin 1492 Residual Current Device (RCD) for personnel and equipment protection. This 40A, 3-pole + neutral (3P+N) device features Type A tripping characteristics for AC and pulsating DC fault currents. It is designed for DIN rail mounting and provides ground fault protection in industrial control panels and power distribution systems.
MODEL 1492-RCDA4D40
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Breaking capacity at maximum voltage rating
1 (Residual) kA, 10 (Short-Circuit) kA
Circuit breaker type
RCD
Current rating
40A
Mounting style
DIN rail mount
Number of poles
3P+N
Overall depth
75 mm
Overall dimensions
70 x 88 x 75mm
Overall Length
70 mm
Overall width
88mm
Rated AC voltage
230 V, 400V
Reset actuator type
Toggle switch
Series
1492-RCDA
Standards met
IEC/EN 61008, UL 1053
Terminal contact type
Screw
Trip sensitivity
500mA
Tripping characteristics
Type A
Product Details
1492 Series
Features & Benefits
2 or 4 pole versions
DIN Rail mount
Screw Terminals
Allen Bradley RCD, 10kA Breaking Capacity, DIN Rail Mounting - 1492-RCDA4D40
Dual terminals for convenient and secure connection of two wires
Compact dimensions of 70 (L) x 88 (W) x 75mm (D) help you maximise circuit-board packing efficiency