194E-Y25-1753-6N
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 194E-Y25-1753-6N is a Bulletin 194E rotary disconnect load switch rated for 25A at 690V AC. This 3-pole switch provides motor circuit isolation and protection for loads up to 11kW. Featuring an IP66 enclosure rating for protection against dust and water jets, it is designed for industrial motor control and power distribution applications requiring a reliable manual disconnect.
MODEL 194E-Y25-1753-6N
each
UPC
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Accepts padlocks
Yes
Depth
86mm
Electrical phase
3
Handle colour
Black/Grey, Red/Yellow
IP rating
IP66
Length
150 mm
Maximum current
25A
Maximum operating temperature
+60°C
Minimum operating temperature
-25°C
Number of poles
3P
Power rating
11kW
Switch rating
20kA
Terminal type
Wire Lead
Voltage
690V AC
Width
95mm
Switch. Disconnect, Enclosed, ABS Thermoplastic, 25 Amp, 500 Volt AC, 3 Pole, 2 Position, Red/Yellow Knob, Base/DIN Rail Mount
SKU: 5712797
Buyer
Ordering was easy and rec'd our product on time, Thank you
Read more
SKU: 5721299
Fast delivery!
Read more
Do you need it? they got it
They have everything that you need, good prices, fast delivery.
Perfect
Excellent transaction, will buy from again, the website and checking out process was "Perfect".
Recently Viewed
#1842011
MagPowr HEB2502M0012 HEB-250 Pneumatic Brake
Brand MagPowr
Model HEB2502M0012
Click for 10% off