20AB028A3AYNANC0
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 20AB028A3AYNANC0 is a PowerFlex 70 AC drive rated for 28A continuous output, 240V AC 3-phase input, and a 20HP motor rating. This variable frequency drive (VFD) features V/Hz and sensorless vector control modes, an internal brake transistor, and an integrated EMC filter for motor speed control in industrial applications. The Bulletin 20AB drive is part of the PowerFlex 70 series designed for general-purpose use.
MODEL 20AB028A3AYNANC0
each
UPC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
20A,28 A at 10 Hp,208/240V AC Three-Phase,IP20/NEMA/UL 1,No Feedback,No Communication Module,Numeric Keypad - LCD Display,W/ EMC Filt & ComModeChoke,Brake IGBT Installed,No Internal Brake Resistor,D Frame,Enhanced Control with 24V I/O,Documentation