20AD027A3AYNANC1
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 20AD027A3AYNANC1 is a PowerFlex 70 AC drive rated for 27A continuous output, 240V 3-phase input, and 10HP. This Bulletin 20A drive features V/Hz control, an internal brake transistor, and an integrated EMC filter. It is designed for variable speed control of AC motors in industrial applications, offering a compact design with keypad programming and multiple I/O options.
MODEL 20AD027A3AYNANC1
each
UPC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
20A, 27 A at 20 Hp, 480V AC Three-Phase, IP20/NEMA/UL 1, Standard Encoder, No Communication Module, Numeric Keypad - LCD Display, W/ EMC Filt & ComModeChoke, Brake IGBT Installed, No Internal Brake Resistor, D Frame, Enhanced Control with 24V I/O, Documentation