ODV-3-661300-301N-MN
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Invertek ODV-3-661300-301N-MN 90kW 125Hp 130A Output Current 500~600V 3Ph Input 500~600V 3Ph Output IP55/NEMA12 OptiDrive Eco VFD with TFT Display
MODEL ODV-3-661300-301N-MN
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888 862 5659
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Analog Inputs
2
Braking Unit
No
Communication (On-Board)
Modbus-RTU
BACnet
Control Method
V/f
Sensorless Vector
PM Motor
Enclosure rating (IP)
IP55
Enclosure rating (NEMA)
NEMA 12
HP Rating (Normal Duty)
125
Input Amperage Rating (Normal Duty)
143.2
Input Phases
3
kW Rating (Normal Duty)
90
Nominal Drive Input Voltage
600VAC
Nominal Drive Output Voltage
600VAC
Output Amerage Rating (Normal Duty)
130
Output Phases
3
RFI filter
No
Safe Torque Off (STO)
Yes
UL Listed
Yes
Input Ratings
Supply Voltage500-600 V
Input Phases3
Supply Current Continuous127.7 A
Supply Fuse or MCB (Type B)160 A
Output Ratings
Motor Output Rating90 kW (125 HP)
Output Voltage0 – Supply Voltage
Output Current130 A
Cable Information
Max Supply Cable Size150 mm² (0.23 sq in)
Max Motor Cable Size150 mm² (0.23 sq in)
Max Motor Cable Length100 m (328 ft)
Factory Build Options
EMC FilterNo Internal EMC
Brake TransistorNo Brake Transistor
EnclosureIP55
DisplayTFT Display
PCB CoatingStandard
Dimensions
Size6
Height865 mm (34.06 in)
Width330 mm (12.99 in)
Depth332 mm (13.07 in)
Weight55 kg (121.25 lbs)
Fixings4 x M10
Packaged Dimensions
Height980 mm (38.58 in)
Width450 mm (17.72 in)
Depth450 mm (17.72 in)