E2E-X20MD1-M1G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Omron Automation E2E-X20MD1-M1G
MODEL E2E-X20MD1-M1G
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Case material
Nickel-plated brass
Mounting
Bracket with 30 mm mounting hole or M30x1.5 threaded hole.
Overall length (mm)
58
Sensing Distance
20 mm
Shielded
Unshielded
Supply voltage
12 to 24 VDC
Threaded length (mm)
30
Unshielded, Cylinder type (with screw) M30, DC 2-wire models, Sensing distance 20 mm ±10%, NO, Polarity, M12 connector models (IEC pin arrangement).
Sensing head size M30
Type Cylinder type (with screw), Unshielded
Power source DC 2-wire models
Sensing distance 20 mm ±10%
Setting distance 0 to 16 mm
Operation mode NO
Sensing head size M30
Power source DC 2-wire models
Sensing distance 20 mm ±10%
Setting distance 0 to 16 mm