511H20B2D
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H20B2D 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 20 mm, High Precision Grade, B (Standard Long) Style, 2 - Approximately 0.08 C Preload, Steel. Through-hardened bearing-grade steel construction for extended service life in factory automation and linear motion applications.
MODEL 511H20B2D
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment
206 Nm (152 lbfft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment
208 Nm (153 lbfft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
208 Nm (153 lbfft)
100 km Dynamic Load Rating
17, 400 N (3, 912 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment
260 Nm (192 lbfft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment
262 Nm (193 lbfft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
262 Nm (193 lbfft)
50 km Dynamic Load Rating
21, 923 N (4, 928 lbf)
[A]
30.0 mm
[B2]
21.5 mm
[B]
63.0 mm (+0.00 / -0.40)
[F3]
9.5 mm
[F]
5.4 mm
[G1]
6.5 mm
[G]
8.0 mm
[J]
25.5 mm
[L1]
40.0 mm
[L2]
35.0 mm
[L3]
65.5 mm
[L]
87.5 mm
[M1]
5.2 mm
[N]
53.0 mm
[O]
8.0 mm
[P]
8.0 mm
[S1]
M5
[S2]
M6
Accuracy Class
High
Ball/Roller
Ball
Carriage
B - Standard Long
Carriage/Rail/Assembly
Carriage
Material
Thin Dense Chrome Plated Steel Alloy
Maximum Acceleration
100 m/s (328 ft/s)
Maximum Velocity
5 m/s (16 ft/s)
Preload
Approximately 0.08 C
Size
20
Static [Mx] Roll Moment
490 Nm (361 lbfft)
Static [My] Pitch Moment
495 Nm (365 lbfft)
Static [Mz] Yaw Moment
495 Nm (365 lbfft)
Static Load Rating
Temperature Max
80 C (176 F)
Temperature Min
-40 C (-40 F)
Weight
0.600 kg (1.323 lbs)
  • Replaces Thomson AccuGlide
[A]30.0 mm
[B]63.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]21.5 mm
[F]5.4 mm
[F3]9.5 mm
[G]8.0 mm
[G1]6.5 mm
[J]25.5 mm
[L]87.5 mm
[L1]40.0 mm
[L2]35.0 mm
[L3]65.5 mm
[M1]5.2 mm
[N]53.0 mm
[O]8.0 mm
[P]8.0 mm