Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson ADJ81420-NB Precision Steel Ball Bushing linear bearing, 0.5 in bore, closed type, not self-aligning, adjustable, with nylon balls, A grade. Use with 0.5 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL ADJ81420-NB
$140.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
| C | 31.75 mm (1.250 in) |
|---|---|
| C1 | 24.56 mm (0.967 in) |
| C2 | 1.17 mm (0.046 in) |
| d | 12.70 mm (0.500 in) |
| D | 22.23 mm (0.875 in) |
| E | 1.52 mm (0.060 in) |
| Load Capacity, Dynamic | 37.810 N / 8.5 lbf |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Dichtomatik E70142 EPDM 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 142. It has an inner diameter of 3.239 inches and a cross section of 0.103 inches. This O-ring is suitable for static and dynamic sealing applications and operates in a temperature range of -65°F to +300°F (-54°C to +149°C).
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75103335 |
$0.44
Each
Free shipping
$19.12
Each
Free shipping
Orbit 4RB-MKO-FB 4 OCT. STEEL BOX + BRACKET MKO
| Brand | Orbit Industries |
| Model | 4RB-MKO-FB |
$3.98
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more