We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing SB 22309 C2 W33 Spherol Radial Spherical Roller Bearing, Single Row Spherical Rollers, 52100 Bearing Steel, Straight Bore, C2, Unsealed Spherol Radial Spherical Roller Bearing, Single Row Spherical Rollers, 52100 Bearing Steel, Straight Bore, C2, Unsealed
MODEL SB 22309 C2 W33
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$1,773.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
Straight
Cage Material
Steel
Duplexing
No
Full Complement/Caged
Caged
Height
4.16
Housing Shoulder Diameter (in)
4.563
Length
4.06
Lubrication Hole Type
Lubrication Groove & Hole
Maximum Operating Temperature (F)
300
Mounting Method
Shaft Mount
O.D. (mm)
100
Outer Ring Type
Not Split
Overall Width (in)
1.4173
Radial Clearance
C2
Seal Type
Unsealed
Sealed
None
Shaft Shoulder Diameter (in)
2.125
Speed [Max] Oil (RPM)
4650
Regal Beloit Mcgill&Reg; SB 22309 C2 W33
UPC: 726166009595 | UNSPSC: 31171560 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Spherical Roller Bearings
McGill SPHERE-ROL Unmounted Spherical Roller Bearing, Series: 22300, 1.7717 in Bore Dia, 3.937 in Outside Dia, 1 Row, 1.4173 in W, Single Standard Seal Closure, 30100 lb Dynamic/29900 lb Static, 52100 Steel Bearing, Steel Cage, 4650 rpm Maximum, -30 to 300 deg F, Uncoated
Features:
- Reduced weight/envelope with the same or higher performance
- Longer fatigue life
- Higher operating temperature
- Improved corrosion resistance
- Reduced vibration
- Better fit
- Easier installation
- Improved reliability
- Misalignment capability
- Annular lubrication groove and holes
- Inner ring raceway flanges
- C2-radial internal clearance less than standard clearance
- Standard lubrication
- NYLAPLATE seal on one side
- Cylindrical outside ring
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | 52100 Steel |
| Temperature Rating | -30 to 300 deg F |
| Load Capacity | 30100 lb Dynamic/29900 lb Static |
| Closure Type | Single Standard Seal |
| Bore Diameter | 1.7717 in |
| Outside Diameter | 3.937 in |
| Number of Rows | 1 |
| Finish | Uncoated |
| Maximum Speed | 4650 rpm |
| Width | 1.4173 in |
| Series | 22300 |
Packaging:
| Length | 4.06 in |
|---|---|
| Width | 2.5 in |
| Height | 4.16 in |
Certifications/Standards:
AS9100 | Nadcap Certified
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-578447 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | AH-24140 X 190 MM |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | JR35X40X17 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | SD-004008-02SL |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-501252 |
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more