We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing GR 12 RS Guiderol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Center-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Rubber Lip Seal, Outer Ring & Roller Assembly Only Guiderol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Center-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Rubber Lip Seal, Outer Ring & Roller Assembly Only
MODEL GR 12 RS
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$170.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size (in)
0.75
Component Type
Outer race only
Enclosure
Sealed One Side
Height
2.18
Hole Diameter (in)
0.08
Housing & Shaft Fillet (in)
0.04
Includes Inner Ring
No
Length
1.5
Lubrication Hole Type
Lubrication Groove & Hole
Misalignment
No
Number of Rows
1
Operating Temperature Range (F)
-20 to 250 °F
Outer Width (in)
1
Retainer
No
Regal Beloit Mcgill&Reg; GR 12 RS
UPC: 726166061395 | UNSPSC: 31171542 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Needle Roller Bearings
McGill GUIDEROL Unmounted Needle Roller Bearing, Heavy Duty Standard, Series: GR Series, 3/4 in Bore Dia, 1-1/4 in Outside Dia, 2 Rows, 1 in W, Double Sealed Closure, 3700 lb Dynamic/7200 lb Static, Steel Bearing, Rubber Seal, Steel Cage, 5100 rpm Maximum, -20 to 250 deg F
Features:
- Machined outer race
- Unique center guided needle rollers
- Annular lubrication groove and holes
- Factory grease fill
- Retaining ring and center rail
- Double seal with both seal lips turned out
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | Steel |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Seal Material | Rubber |
| Load Capacity | 3700 lb Dynamic/7200 lb Static |
| Closure Type | Double Sealed |
| Bore Diameter | 3/4 in |
| Outside Diameter | 1-1/4 in |
| Number of Rows | 2 |
| Maximum Speed | 5100 rpm |
| Width | 1 in |
| Type | Heavy Duty Standard |
| Series | GR Series |
Packaging:
| Length | 1.5 in |
|---|---|
| Width | 1.75 in |
| Height | 2.18 in |
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more| Brand | NSI Industries |
| Model | AL-R2-M4 |
| Brand | Rocky Mountain Twist |
| Model | 95003502 |
| Brand | Dixon |
| Model | F28-03AMB |
| Brand | Union Butterfield |
| Model | 46031.1/4X90 |
SKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more