We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing GR 52 RS Guiderol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Center-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Rubber Lip Seal, Outer Ring & Roller Assembly Only Guiderol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Center-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Rubber Lip Seal, Outer Ring & Roller Assembly Only
MODEL GR 52 RS
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$253.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size (in)
3.25
Bore Type
Straight
Cage Material
No retainer
Component Type
Outer race only
Duplexing
No
Dynamic Load Rating (lb)
20050
Enclosure
Sealed One Side
Flanges
No Flanges
Full Complement/Caged
Full Complement
Height
4.87
Hole Diameter (in)
0.19
Housing & Shaft Fillet (in)
0.08
Includes Inner Ring
No
Length
4.87
Lubrication Hole Type
Lubrication Groove & Hole
Operating Temperature Range (F)
-20 to 250 °F
Outer Width (in)
1.75
Radial Clearance
Normal
Related Inner Ring
MI 42
Retainer
No
Seal Type
Rubber Lip
Sealed
Sealed - One Side
Speed [Max] Grease (RPM)
1180
Regal Beloit Mcgill&Reg; GR 52 RS
UPC: 726166128272 | UNSPSC: 31171542 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Needle Roller Bearings
McGill GUIDEROL Unmounted Needle Roller Bearing, Series: GR Series, 2-5/8 in Bore Dia, 4-1/4 in Outside Dia, 1-3/4 in W, Double Sealed Closure, 25100 lb Dynamic/63800 lb Static, Steel Bearing, Rubber Seal, Steel Cage, 1175 rpm Maximum, -20 to 250 deg F
Features:
- Machined outer race
- Unique center guided needle rollers
- Annular lubrication groove and holes
- Factory grease fill
- Retaining ring and center rail
- Double seal with both seal lips turned out
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | Steel |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Seal Material | Rubber |
| Load Capacity | 25100 lb Dynamic/63800 lb Static |
| Closure Type | Double Sealed |
| Bore Diameter | 2-5/8 in |
| Outside Diameter | 4-1/4 in |
| Maximum Speed | 1175 rpm |
| Width | 1-3/4 in |
| Series | GR Series |
Packaging:
| Length | 4.87 in |
|---|---|
| Width | 2.12 in |
| Height | 4.87 in |
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | NUTR-1747 |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | T8095 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | EXEP141822 |
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more