We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing MR 18 S Cagerol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Cage-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Rubber Lip Seal, Outer Ring & Roller Assembly Only Cagerol Machined Race Radial Needle Roller Bearing, Cage-Guided Needle Rollers, 52100 Bearing Steel, Rubber Lip Seal, Outer Ring & Roller Assembly Only
MODEL MR 18 S
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$82.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size (in)
1.125
Bore Type
Straight
Cage Material
Steel
Component Type
Outer race only
Duplexing
No
Enclosure
Sealed One Side
Full Complement/Caged
Caged
Height
2.18
Housing & Shaft Fillet (in)
0.04
Includes Inner Ring
No
Length
1.5
Material
52100 Bearing Steel
Outer Width (in)
1.25
Platform
Cagerol Bearing
Precision Rating
RBEC-1
Radial Clearance
Normal
Related Inner Ring
MI 14
Retainer
Yes
Rolling Element
Needle Roller
Seal Type
Rubber Lip
Sealed
Sealed - One Side
Series
Standard
Regal Beloit Mcgill&Reg; MR 18 S
UPC: 726166065645 | UNSPSC: 31171542 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Needle Roller Bearings
McGill CAGEROL Unmounted Needle Roller Bearing, Heavy Duty Standard, Series: MR Series, 1-1/8 in Bore Dia, 1-5/8 in Outside Dia, 1 Row, 1-1/4 in W, Double Sealed Closure, 8720 lb Dynamic/12200 lb Static, 52100 Steel Bearing, Rubber Seal, Steel Cage, 3400 rpm Maximum, -20 to 250 deg F
Features:
- Machined outer race
- Needle roller with end relief
- Annular lubrication groove and holes
- Factory grease fill
- Double seal with both seal lips turned in
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | 52100 Steel |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Seal Material | Rubber |
| Load Capacity | 8720 lb Dynamic/12200 lb Static |
| Closure Type | Double Sealed |
| Bore Diameter | 1-1/8 in |
| Outside Diameter | 1-5/8 in |
| Number of Rows | 1 |
| Maximum Speed | 3400 rpm |
| Width | 1-1/4 in |
| Type | Heavy Duty Standard |
| Series | MR Series |
Packaging:
| Length | 1.5 in |
|---|---|
| Width | 1.75 in |
| Height | 2.18 in |
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more| Brand | Pramet |
| Model | 7168199 |
| Brand | Dixon |
| Model | DBAF76-200 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 849-ZOB337 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | RKS.106030 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 855BS-N10BR3 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | FSAFS-313 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CB556352 |
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more