We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing BCF 1 1/4 S 1 1/4" Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Cylindrical Cam Follower 1 1/4" Roller Diameter, Standard Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Cylindrical Cam Follower
MODEL BCF 1 1/4 S
This product has a minimum order quantity of (100 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$108.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(100 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ability to Relubricate
Yes
Adjustment
None
Height
2.18
Hex/Slot
Screwdriver Slot
Length
1.5
Lubrication Fitting Size (mm)
0.1875
O.D. Configuration
Cylindrical
Oil Hole Center (in)
0.313
Roller Diameter (in)
1.25
Roller Width (in)
0.75
Threads
1/2-20
Tolerance Class
P0 Equivalent
Regal Beloit Mcgill&Reg; BCF 1 1/4 S
UPC: 726166034856 | UNSPSC: 26101708 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill CAMROL Cam Follower, Cylindrical OD, Series: BCF, 1-1/4 in Roller Diameter, 3/4 in Roller Width, 1/2 in Stud Diameter, 1-1/4 in Stud Length, 1/2-20 UNC Thread, 5/8 in Thread Length, 2660 lb Load, -20 to 250 deg F, Standard Stud, Sealed Closure, Slotted Head, Chrome Steel Roller, 8620H Steel Stud, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- It provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Our sealed bearing option helps extend bearing life by utilizing a lubrication groove and LUBRI-DISC seals
- Bearings are supplied pre-lubricated with lithium soap thickened grease
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which increases the pre-lubricated life of the bearing
- The threads are manufactured to a class 2 tolerance
Specs:
| Stud Material | 8620H Steel |
|---|---|
| Stud Type | Standard |
| Stud Diameter | 1/2 in |
| Stud Length | 1-1/4 in |
| Roller Material | Chrome Steel |
| Roller Width | 3/4 in |
| Roller Diameter | 1-1/4 in |
| Thread Length | 5/8 in |
| Head Type | Slotted |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 2660 lb |
| Closure Type | Sealed |
| Thread Size | 1/2-20 UNC |
| Finish | Black Oxide |
| Type | Cylindrical OD |
| Series | BCF |
Packaging:
| Length | 1.5 in |
|---|---|
| Width | 1.75 in |
| Height | 2.18 in |
Certifications/Standards:
ABMA Standard
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL18400MBNM1 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | S05-25X35X8.5 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | PP31202125 SQB |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | GEH 70 ES |
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | SL-2ES-3ST |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-203Q-05-25-516 |
| Brand | SMC |
| Model | CD85E25-200-B |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | BJ2S060906 |
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more