We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing CCFH 3/4 S 3/4" Roller Diameter, Heavy Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Crowned Inch Cam Follower 3/4" Roller Diameter, Heavy Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Crowned Inch Cam Follower
MODEL CCFH 3/4 S
This product has a minimum order quantity of (50 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$40.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(50 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ability to Relubricate
No
Adjustment
None
Clamping Torque (in-lbf)
250
Dynamic Load Rating (lb)
1660
Hex/Slot
Screwdriver Slot
Lubrication Hole Location
Stud side
Material
Bearing Steel, Black Oxide Finish
O.D. Configuration
Crowned
Oil Hole Diameter (in)
0.094
Platform
CAMROL
Rolling Element
Needle Roller - Full Complement
Series
Inch CAMROL
Stud Diameter (in)
0.4375
Stud Length (in)
0.875
Threads
7/16-20
Tolerance Class
P0 Equivalent
Width
1
Regal Beloit Mcgill&Reg; CCFH 3/4 S
UPC: 726166032395 | UNSPSC: 26101708 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill CAMROL Cam Follower, Crowned OD, Series: CCFH, 3/4 in Roller Diameter, 1/2 in Roller Width, 7/16 in Stud Diameter, 7/8 in Stud Length, 7/16-20 UNF Thread, 3/8 in Thread Length, 1660 lb Dynamic/2100 lb Static Load, 6400 rpm Maximum, -20 to 250 deg F, Heavy Stud, Sealed Closure, Slotted Head, Chrome Steel Roller, 52100 Steel Stud, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- It provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Our sealed bearing option helps extend bearing life by utilizing a lubrication groove and LUBRI-DISC seals
- Bearings are supplied pre-lubricated with lithium soap thickened grease
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which increases the pre-lubricated life of the bearing
- The threads are manufactured to a class 2 tolerance
Specs:
| Stud Material | 52100 Steel |
|---|---|
| Stud Type | Heavy |
| Stud Diameter | 7/16 in |
| Stud Length | 7/8 in |
| Roller Material | Chrome Steel |
| Roller Width | 1/2 in |
| Roller Diameter | 3/4 in |
| Thread Length | 3/8 in |
| Head Type | Slotted |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 1660 lb Dynamic/2100 lb Static |
| Closure Type | Sealed |
| Thread Size | 7/16-20 UNF |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 6400 rpm |
| Type | Crowned OD |
| Series | CCFH |
Packaging:
| Length | 1.75 in |
|---|---|
| Width | 1.0 in |
| Height | 1.75 in |
Certifications/Standards:
ABMA Standard
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreBrand
Carter
Model
CCNBH-24-S
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 836-H11-XHCS |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | S1R8PSPZC |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 855BM-N24DH3 |
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read more