We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
McGill Bearing CCFH 4 S 4" Roller Diameter, Heavy Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Crowned Inch Cam Follower 4" Roller Diameter, Heavy Stud, Bearing Steel with Black Oxide Finish, LUBRI-DISC Seal, Screwdriver Slot, CAMROL Stud Type Crowned Inch Cam Follower
MODEL CCFH 4 S
This product has a minimum order quantity of (5 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$533.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(5 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dynamic Load Rating (lb)
29985
Height
6
Length
4
Lubrication Fitting Size (in)
1/4
Oil Hole Center (in)
0.75
Roller Diameter (in)
4
Roller Shape
Crowned
Roller Width (in)
2.25
Sealing
Sealed
Stud Type
Heavy Stud
Regal Beloit Mcgill&Reg; CCFH 4 S
UPC: 726166040420 | UNSPSC: 26101708 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill CAMROL Cam Follower, Crowned OD, Series: CCFH, 4 in Roller Diameter, 2-1/4 in Roller Width, 2 in Stud Diameter, 3-1/2 in Stud Length, 2-12 UNF Thread, 1-1/2 in Thread Length, 29985 lb Dynamic/62200 lb Static Load, 700 rpm Maximum, -20 to 250 deg F, Heavy Stud, Sealed Closure, Hex Head, Chrome Steel Roller, 52100 Steel Stud, Black Oxide
Features:
- Full complement needle roller construction provides high radial load capacity, it also provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- It provides improved resistance to shock loading versus caged needle bearing
- A heavy sectioned outer race design to help withstand shock loading of cam follower operation
- Inner studs are induction heat treated in the roller path and flange surfaces
- Our sealed bearing option helps extend bearing life by utilizing a lubrication groove and LUBRI-DISC seals
- Bearings are supplied pre-lubricated with lithium soap thickened grease
- The annular groove in the outer raceway provides a lubrication reservoir which increases the pre-lubricated life of the bearing
- The threads are manufactured to a class 2 tolerance
Specs:
| Stud Material | 52100 Steel |
|---|---|
| Stud Type | Heavy |
| Stud Diameter | 2 in |
| Stud Length | 3-1/2 in |
| Roller Material | Chrome Steel |
| Roller Width | 2-1/4 in |
| Roller Diameter | 4 in |
| Thread Length | 1-1/2 in |
| Head Type | Hex |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Load Capacity | 29985 lb Dynamic/62200 lb Static |
| Closure Type | Sealed |
| Thread Size | 2-12 UNF |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 700 rpm |
| Type | Crowned OD |
| Series | CCFH |
Packaging:
| Length | 4.0 in |
|---|---|
| Width | 4.0 in |
| Height | 6.0 in |
Certifications/Standards:
ABMA Standard
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreBrand
Carter
Model
CCNBH-128-S
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 700DC-P300Z2 |
| Brand | Century |
| Model | H734 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SA-80 ES |
| Brand | Dixon |
| Model | D2C74-150 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 700-M220A24S |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | POS1622543VHY |
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more