We never sell your data to third parties
McGill CFH 3 SB CAMROL heavy stud cam follower with 3 in roller diameter, heavy stud construction, and LUBRI-DISC seal. Built from 52100 bearing steel with black oxide finish and hex hole drive. Used in cam mechanisms, packaging machinery, and conveyors.
MODEL CFH 3 SB
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$187.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Adjustment
None
Clamping Torque (in-lbf)
5000
Dynamic Load Rating (lb)
15720
Limiting Speed
950
Lubrication Fitting Size (in)
1/4
Material
Bearing Steel, Black Oxide Finish
Minimum Thread Length (in)
1.25
Oil Hole Center (in)
0.625
Platform
CAMROL
Roller Diameter (in)
3
Roller Shape
Cylindrical
Roller Width (in)
1.75
Rolling Element
Needle Roller - Full Complement
Sealing
Sealed
Series
Inch CAMROL
Static Load Rating
31500
Stud Type
Heavy Stud
Width
3.25
Regal Beloit Mcgill&Reg; CFH 3 SB
UPC: 726166097448 | UNSPSC: 31171530 | GTIN:
Bearings > Cam Follower & Yoke Rollers > Crowned/Flat Follower & Track Runners
McGill Cam Follower, Cylindrical OD Relubricatable Stud Mount Roller, Series: CFH, 3 in Roller Dia, 1-3/4 in Roller Width, 1-1/2 in Stud Dia, 2-1/2 in Stud Length, 1-1/2-12, 1-1/4 in Thread Length, 31500 lb Static/15720 lb Dynamic, 950 rpm Maximum, Heavy Stud, Sealed Closure, Hex, Black Oxide
Features:
- Needle rolling element
- LUBRI-DISC seal
- Threaded axial lubrication at threaded end
Specs:
| Stud Type | Heavy |
|---|---|
| Stud Diameter | 1-1/2 in |
| Stud Length | 2-1/2 in |
| Roller Width | 1-3/4 in |
| Roller Diameter | 3 in |
| Thread Length | 1-1/4 in |
| Head Type | Hex |
| Load Capacity | 31500 lb Static/15720 lb Dynamic |
| Closure Type | Sealed |
| Thread Size | 1-1/2-12 |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Speed | 950 rpm |
| Type | Cylindrical OD Relubricatable Stud Mount Roller |
| Series | CFH |
Packaging:
| Length | 3.25 in |
|---|---|
| Width | 3.25 in |
| Height | 4.5 in |
Warranty:
Limited
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreHow do I choose the right type of bearing for my application?
Start with the load and how it’s applied. You need to know if you’re dealing with radial loads, axial loads, or a mix of both. Then look at speed, operating environment, and space constraints. For example, ball bearings are great for high speed and lighter loads, while roller bearings handle heavier loads but usually at lower speeds. If there’s contamination, moisture, or heat involved, you may need sealed bearings or specific materials. In most cases, the right choice comes down to matching load type, speed, and environment to the bearing design.
Brand
Carter
Model
CNBH-96-SB
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read more