We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn FLRY-1 3/4 0009025900 Load Runner
MODEL 0009025900
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$141.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
1.75
Roller Width
1.063
| Item No. | 90259 |
|---|---|
| Description | FLRY-1-3/4 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 0.8 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | FLRY-1-3/4 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 1-3/4 In |
| B Roller Width In | 1.063 In |
| B Tolerance | +0.005 -0.010 |
| C Flange Dia In | 2.438 In |
| D Flange Thickness In | 1/4 In |
| E Tread Width In | 1 In |
| P Bore In | 1/2 In |
| P Tolerance | +0.0005 -0.0000 |
| R Shoulder Dia In | 1 In |
| S Shoulder Length In | 0.031 In |
| Approx Wt lbs | 0.8 lbs |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 710 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 1850 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 780 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 480 lbs |
| Brand | Remke |
| Model | 403K0060K |
| Brand | Timken Drives |
| Model | 33253 |
| Brand | NoTrax |
| Model | 323S1212GN |
| Brand | Osborn |
| Model | 0009662500 |