Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn FLRY-3 0009622000 Load Runner
MODEL 0009622000
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$193.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
3.00
Roller Width
1.812
| Item No. | 96220 |
|---|---|
| Description | FLRY-3 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 3.5 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | FLRY-3 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 3 In |
| B Roller Width In | 1.812 In |
| B Tolerance | +0.005 -0.010 |
| C Flange Dia In | 3.937 In |
| D Flange Thickness In | 0.59 In |
| E Tread Width In | 1-3/4 In |
| P Bore In | 1 In |
| P Tolerance | +0.0005 -0.0000 |
| R Shoulder Dia In | 1-3/4 In |
| S Shoulder Length In | 0.031 In |
| Approx Wt lbs | 3.5 lbs |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 6000 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 14270 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 20000 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 12000 lbs |
Cutler Hammer GD3030 Molded Case Circuit Breaker 3 Pole 30A 480 VAC Thermal Magnetic C Series
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | GD3030 |
Call for pricing
$416.81
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 17466-01T M2.5 x .45 BD6 JIS Thredfloer FT. PT. REMOVED TIN
| Brand | Balax |
| Model | 17466-01T |
$27.56
Each
Free shipping
Lenox 21237B12110GR GOLD RECIPS-B12110GR 12 X 1 X 042 X10 - 300X254X10X25
| Brand | Lenox Tools |
| Model | 21237B12110GR |
$6.27
Each
Free shipping
SpillTech A65OVER-HV 65-Gallon Hi-Viz OverPack Drum
| Brand | SpillTech |
| Model | A65OVER-HV |
$264.29
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 90562-000 000-120 MINIATURE SET BRIGHT FINISH
| Brand | Balax |
| Model | 90562-000 |
$619.24
Each
Free Shipping orders over $100
Chicago-Latrobe 56761 217-B #11
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 56761 |
$17.40
Each
Free shipping
CUTTING TOOL TECHNOLOGIES CVL12188 C2 CARBIDE INSERTS
| Brand | Cutting Tool Technologies |
| Model | CVL12188 C2 |
$37.91
Each
Free shipping
Reviews