Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn FLRY-7 0009624100 Load Runner
MODEL 0009624100
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$1,708.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
7.00
Roller Width
3-7/8
| Item No. | 96241 |
|---|---|
| Description | FLRY-7 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 31.7 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | FLRY-7 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 7 In |
| B Roller Width In | 3-7/8 In |
| B Tolerance | +0.005 -0.010 |
| C Flange Dia In | 7.937 In |
| D Flange Thickness In | 0.72 In |
| E Tread Width In | 3-3/4 In |
| P Bore In | 2-3/4 In |
| P Tolerance | +0.001 -0.000 |
| R Shoulder Dia In | 4-1/4 In |
| S Shoulder Length In | 0.062 In |
| Approx Wt lbs | 31.7 lbs |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 17830 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 42430 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 79800 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 48400 lbs |
Osborn M30 FW Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | M30 FW |
$0.00
Each
Free shipping
Osborn PLR-2 0009512500 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009512500 |
$82.67
Each
Free shipping
Link-Belt (Rexnord) FCB22647H 10416639 2 15/16 FLG CART ROLLER BEARING
| Brand | Link-Belt |
| Model | 10416639 |
$1,257.69
Each
Free Shipping orders over $100
Remke 704A0060D Single Key (M12) Micro-Link Plug Assembly Rubber Female 4 Pole 6ft 18 AWG
| Brand | Remke |
| Model | 704A0060D |
$33.36
Each
Free shipping
Fibox ARK14127CHLF JIC14 x 12 x 7 with knockouts hinged opaque cover plastic latch flange mount
| Brand | Fibox |
| Model | ARK14127CHLF |
$139.77
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews