Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn FLRY-10 0009625000 Load Runner
MODEL 0009625000
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$4,359.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
10.00
Roller Width
5-1/2
| Item No. | 96250 |
|---|---|
| Description | FLRY-10 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 83.4 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | FLRY-10 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 10 In |
| B Roller Width In | 5-1/2 In |
| B Tolerance | +0.005 -0.010 |
| C Flange Dia In | 10.937 In |
| D Flange Thickness In | 0.72 In |
| E Tread Width In | 5-1/4 In |
| P Bore In | 4.255 In |
| P Tolerance | +0.001 -0.000 |
| R Shoulder Dia In | 6-1/2 In |
| S Shoulder Length In | 1/8 In |
| Approx Wt lbs | 83.4 lbs |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 58080 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 138240 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 276000 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 196000 lbs |
Reviews