Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPC-100-1 0009507800 Load Runner
MODEL 0009507800
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$225.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95078 |
|---|---|
| Description | HPC-100-1 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 3.15 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPC-100-1 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 100 mm |
| A Tolerance | +0.00 -0.02 |
| B Roller Width mm | 52 mm |
| K Stud Dia mm | 30 mm |
| K Tolerance | +0.00 -0.02 |
| L Stud Length mm | 69.5 mm |
| M Thread Length mm | 40 mm |
| N Thread | M30x3.5 |
| R Shoulder Dia mm | 44.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 30.02 mm |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.00 -0.02 |
| Approx Wt kg | 3.15 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 26670 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 63480 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 88960 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 53380 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 45000 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 23170 n |
| Stud Capacity Shear n | 160800 n |
REIFF AND NESTOR 59572 10-24 PH-7 3-N TREAT PLUG THD FORMER TAPS 16B
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 59572 |
$19.47
Each
Free shipping
CUTTING TOOL TECHNOLOGIES 16AEM-330XL CUTTER BODIES
| Brand | Cutting Tool Technologies |
| Model | 16AEM-330XL |
$260.13
Each
Free Shipping orders over $100
Champion XL28-9/32 Brute Mechanics Length Drill
| Brand | Champion |
| Model | XL28-9/32 |
$4.49
Each
Free shipping
REIFF AND NESTOR 60133 5/16-18 BH-3 6-N TREAT BOTTOM THD FORMER TAPS 16B
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 60133 |
$23.15
Each
Free shipping
MasterDrive 4/5V2240
| Brand | MasterDrive |
| Model | 4/5V2240 |
$739.43
Each
Free Shipping orders over $100
$44.32
Each
Free shipping
BALAX 12743-01T 1/4-20 BH3 JIS Thredfloer FT. PT. REMOVED TIN
| Brand | Balax |
| Model | 12743-01T |
$24.35
Each
Free shipping
DTGB0202S Drive Isolation Transformer Three Phase 60 Hz 460 Delta Primary Volts 460Y/266 Secondary Volts
| Brand | ACME |
| Model | DTGB0202S |
$3,021.78
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews