Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPCA-80 0009610700 Load Runner
MODEL 0009610700
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$283.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 96107 |
|---|---|
| Description | HPCA-80 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 1.41 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPCA-80 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 80 mm |
| A Tolerance | +0.00 -0.02 |
| B Roller Width mm | 46 mm |
| E Tread Width mm | 44 mm |
| P Bore mm | 25 mm |
| P Tolerance | +0.00 -0.02 |
| R Shoulder Dia mm | 44.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 1 mm |
| Approx Wt kg | 1.41 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 26670 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 63480 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 88960 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 53380 n |
Reviews