Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPCA-100 0009611000 Load Runner
MODEL 0009611000
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$399.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 96110 |
|---|---|
| Description | HPCA-100 |
| Detail | |
| 2.93 lbs | |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPCA-100 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 100 mm |
| A Tolerance | +0.00 -0.02 |
| B Roller Width mm | 56 mm |
| E Tread Width mm | 54 mm |
| P Bore mm | 30 mm |
| P Tolerance | +0.00 -0.02 |
| R Shoulder Dia mm | 57.2 mm |
| S Shoulder Length mm | 1 mm |
| 2.93 kg | |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 32870 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 78240 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 120990 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 58270 n |
CUTTING TOOL TECHNOLOGIES CV12090T CARBIDE INSERTS
| Brand | Cutting Tool Technologies |
| Model | CV12090T |
$28.01
Each
Free shipping
Whitney Tool 30094 Bolt Size T-Slot Milling Cutter, Carbide Tipped, 1-1/4" Bolt, 2-7/32" Cut Diameter, 1-3/32" Cut Width
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 30094 |
$450.27
Each
Free Shipping orders over $100
RAB VAN3F42QT/PC VANDALPROOF 9 X 9 CEILING 42W CFL QT + LAMP + 120V PC BZ
| Brand | RAB Lighting |
| Model | VAN3F42QT/PC |
$333.45
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews