Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPCE-40-1 0009583300 Load Runner
MODEL 0009583300
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$126.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95833 |
|---|---|
| Description | HPCE-40-1 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 0.29 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPCE-40-1 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia. (+0.00 -0.02) mm | 40 mm |
| B Roller Width mm | 27.6 mm |
| K Stud Dia. mm | 18 mm |
| L Stud Length mm | 36.5 mm |
| M Thread Length mm | 20.5 mm |
| N Thread Dia. | M18×1.5 |
| R Shoulder Dia mm | 28.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| T Eccent. Dia. (+0.00 -0.05) mm | 22 mm |
| U Eccent. Length (+0.00 -0.25) mm | 16 mm |
| W Eccentricity | 1 |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 22.02 mm |
| Ball or Tapered Roller Bearings | BB |
| Radial Load 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 4670 n |
| Radial Load 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 12200 n |
| Radial Load Static Limit n | 4900 n |
| Thrust Load 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 2890 n |
| Thrust Load 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 7560 n |
| Thrust Load Static Limit n | 2650 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 6230 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 3250 n |
| Stud Capacity Shear n | 25470 n |
| Ret. Ring Allow. Load (N) n | 2090 n |
Timken Drives 4319 C2060H 050 FT REEL BOXED USA C2060H CARBON STEEL
| Brand | Timken Drives |
| Model | 4319 |
$10.61
Per Foot
Free shipping
NoTrax 125S0023GO Debris Capture Entrance Mat Evergreen Diamond, 125 2X3 Gold
| Brand | NoTrax |
| Model | 125S0023GO |
$31.22
Each
Free shipping
Siemens TXM1.8X-ML
| Brand | Siemens Controls |
| Model | TXM1.8X-ML |
$1,080.00
Each
Free Shipping orders over $100
NoTrax 410S5273BL Anti-Fatigue Mats Airug, 410 5/8" 27X3 Black
| Brand | NoTrax |
| Model | 410S5273BL |
$37.23
Each
Free shipping
NoTrax 551F0003OR 551 M.D.Ramp 3 Female Orange
| Brand | NoTrax |
| Model | 551F0003OR |
$22.88
Each
Free shipping
NoTrax 653F0003YL Anti-Fatigue 3/4" Thick Nitrile Rubber Yellow
| Brand | NoTrax |
| Model | 653F0003YL |
$14.14
Each
Free shipping
Timken Drives 7382 160-1R 010 FT COIL BOXED USA 160-1R
| Brand | Timken Drives |
| Model | 7382 |
$65.79
Per Foot
Free shipping
Osborn 2-1/2 LW Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 2-1/2 LW |
$15.85
Each
Free shipping
Reviews