Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPCE-80 0009584300 Load Runner
MODEL 0009584300
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$253.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95843 |
|---|---|
| Description | HPCE-80 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 2.39 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPCE-80 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia. (+0.00 -0.02) mm | 80 mm |
| B Roller Width mm | 52 mm |
| K Stud Dia. mm | 24 mm |
| L Stud Length mm | 70 mm |
| M Thread Length mm | 41 mm |
| N Thread Dia. | M24×1.5 |
| R Shoulder Dia mm | 50 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| T Eccent. Dia. (+0.00 -0.05) mm | 35 mm |
| U Eccent. Length (+0.00 -0.25) mm | 29 mm |
| W Eccentricity | 1.5 |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 35.02 mm |
| Approx. Weight (kg) kg | 2.39 kg |
| Ball or Tapered Roller Bearings | TRB |
| Radial Load 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 26700 n |
| Radial Load 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 63600 n |
| Radial Load Static Limit n | 89000 n |
| Thrust Load 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 10800 n |
| Thrust Load 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 25700 n |
| Thrust Load Static Limit n | 53400 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 27840 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 14690 n |
| Stud Capacity Shear n | 101870 n |
| Ret. Ring Allow. Load (N) n | N/A n |
Whitney Tool 05206 M42 Keyseat Cutter, Blank Style 100 #204 (1) 1/2" Diameter, 1/16" Width
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 05206 |
$17.67
Each
Free shipping
MasterDrive BK47H
| Brand | MasterDrive |
| Model | BK47H |
$35.42
Each
Free shipping
Fibox ARK1086CHTSSTF JIC 10 x 8 x 6 with knockouts hinged clear cover twist SS latch padlockable flange mount
| Brand | Fibox |
| Model | ARK1086CHTSSTF |
$126.42
Each
Free Shipping orders over $100
Osborn HPV-76 0009565400 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009565400 |
$274.81
Each
Free Shipping orders over $100
Osborn HPCA-50 0009027200 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009027200 |
$150.31
Each
Free Shipping orders over $100
Bando SF 2 3.125 inch outside diameter 2 inch bore size QD Bushing
| Brand | Bando |
| Model | SF 2 |
$45.38
Each
Free shipping
Osborn SHA-1750 0009502800 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009502800 |
$241.57
Each
Free Shipping orders over $100
NoTrax 146S0023BD Moisture & Scrape Entrance Mat Encore, 146 2X3 Burgundy
| Brand | NoTrax |
| Model | 146S0023BD |
$26.06
Each
Free shipping
Reviews