Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPCE-150 0009584800 Load Runner
MODEL 0009584800
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$1,190.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95848 |
|---|---|
| Description | HPCE-150 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 5.56 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPCE-150 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia. (+0.00 -0.02) mm | 150 mm |
| B Roller Width mm | 76 mm |
| K Stud Dia. mm | 64 mm |
| L Stud Length mm | 140 mm |
| M Thread Length mm | 75 mm |
| N Thread Dia. | M64×6 |
| R Shoulder Dia mm | 82.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| T Eccent. Dia. (+0.00 -0.05) mm | 80 mm |
| U Eccent. Length (+0.00 -0.25) mm | 65 mm |
| W Eccentricity | 1.5 |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 80.02 mm |
| Approx. Weight (kg) kg | 5.56 kg |
| Ball or Tapered Roller Bearings | TRB |
| Radial Load 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 67000 n |
| Radial Load 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 159000 n |
| Radial Load Static Limit n | 251000 n |
| Thrust Load 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 26500 n |
| Thrust Load 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 63100 n |
| Thrust Load Static Limit n | 147000 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 330120 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 173200 n |
| Stud Capacity Shear n | 720500 n |
| Ret. Ring Allow. Load (N) n | N/A n |
MasterDrive 4LK830
| Brand | MasterDrive |
| Model | 4LK830 |
$32.85
Each
Free shipping
Fibox AR865CHSSTF JIC 8 x 6 x 5 hinged transparent cover stainless steel latch flange mount
| Brand | Fibox |
| Model | AR865CHSSTF |
$110.48
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews