Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPJ-40 0009541000 Load Runner
MODEL 0009541000
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$92.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95410 |
|---|---|
| Description | HPJ-40 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 0.33 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPJ-40 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 40 mm |
| B Roller Width mm | 30 mm |
| C Flange Dia mm | 54 mm |
| D Flange Thickness mm | 8.8 mm |
| K Stud Dia mm | 14 mm |
| K Tolerance | +0.00 -0.02 |
| L Stud Length mm | 40 mm |
| M Thread Length mm | 26 mm |
| N Thread | M14x2 |
| R Shoulder Dia mm | 18 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 14.02 mm |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.02 -0.00 |
| Approx Wt kg | 0.33 kg |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 4680 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 12260 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 4900 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 3030 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 4890 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 2890 n |
| Stud Capacity Shear n | 25690 n |
| Retaining Ring Capacity n | 2090 n |
Osborn HPJA-150 0009621500 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009621500 |
$1,307.57
Each
Free Shipping orders over $100
ALEMITE 307111 Air Coupler
| Brand | Alemite |
| Model | 307111 |
$84.84
Each
Free shipping
Osborn 7/8 LW Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 7/8 LW |
$1.03
Each
Free shipping
Osborn CLRY-10 0009757200 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009757200 |
$4,062.19
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 12746-01T 1/4-20 BH6 JIS Thredfloer FT. PT. REMOVED TIN
| Brand | Balax |
| Model | 12746-01T |
$24.35
Each
Free shipping
NoTrax 652F0003BL Anti-Fatigue 3/4" Thick Nitrile Rubber Black
| Brand | NoTrax |
| Model | 652F0003BL |
$11.96
Each
Free shipping
Orbit HWP3D-MH400 PREMIUM WALL PACK MH400 120~277V
| Brand | Orbit Industries |
| Model | HWP3D-MH400 |
$264.31
Each
Free Shipping orders over $100
$101.91
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews