Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPJ-90 0009543100 Load Runner
MODEL 0009543100
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$248.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95431 |
|---|---|
| Description | HPJ-90 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 2.98 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPJ-90 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 90 mm |
| B Roller Width mm | 52 mm |
| C Flange Dia mm | 112 mm |
| D Flange Thickness mm | 14 mm |
| K Stud Dia mm | 30 mm |
| K Tolerance | +0.00 -0.02 |
| L Stud Length mm | 69.5 mm |
| M Thread Length mm | 40 mm |
| N Thread | M30x3.5 |
| R Shoulder Dia mm | 44.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 30.02 mm |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.02 -0.00 |
| Approx Wt kg | 2.98 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 26670 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 63480 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 88960 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 53380 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 36890 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 23150 n |
| Stud Capacity Shear n | 160800 n |
Starrett 18C AUTOMATIC CENTER PUNCH 5-1/4" LONG EDP# 56757
| Brand | Starrett |
| Model | 18C |
$79.00
Each
Free shipping
Fibox AR14127CHSCF JIC14 x 12 x 7 hinged opaque screw cover flange mount
| Brand | Fibox |
| Model | AR14127CHSCF |
$122.26
Each
Free Shipping orders over $100
Regal 086002TM 1/4-20 (.180 Min. Diam.) 3 FL Coolant Feed Carbide Thread Mill TiAlN Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 086002TM |
$110.19
Each
Free Shipping orders over $100
Cutler Hammer DS100GK Accessory Kit Heavy Duty Ground Lug Kit For 30A To 100A Switches
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | DS100GK |
Call for pricing
REIFF AND NESTOR 63040 3/8-18 NPT 4FL GRD THD COMBINED TAPER PIPE TAP & DRILL 18 C-14778
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 63040 |
$163.08
Each
Free Shipping orders over $100
SpillTech A-DISPBAG Temporary Disposal Bag
| Brand | SpillTech |
| Model | A-DISPBAG |
$4.00
Each
Free shipping
BALAX 90466-000 M8 x 1.25 6H Taperlock Set BRIGHT FINISH
| Brand | Balax |
| Model | 90466-000 |
$157.74
Each
Free Shipping orders over $100
Fibox ULPBPCH 95 G4 pushbutton enclosure 6.7"x5.5"x3.7" and 4 x 1.2" openings
| Brand | Fibox |
| Model | ULPBPCH 95 G4 |
$85.15
Each
Free shipping
Reviews