Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPJ-150 0009544100 Load Runner
MODEL 0009544100
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$954.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95441 |
|---|---|
| Description | HPJ-150 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 13.07 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPJ-150 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 150 mm |
| B Roller Width mm | 76 mm |
| C Flange Dia mm | 173 mm |
| D Flange Thickness mm | 18.3 mm |
| K Stud Dia mm | 64 mm |
| K Tolerance | +0.00 -0.02 |
| L Stud Length mm | 140 mm |
| M Thread Length mm | 82 mm |
| N Thread | M64x6 |
| R Shoulder Dia mm | 82.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 64.02 mm |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.02 -0.00 |
| Approx Wt kg | 13.07 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 66990 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 159430 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 250880 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 147240 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 254530 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 153930 n |
| Stud Capacity Shear n | 731550 n |
Osborn 2-1/2 FW Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 2-1/2 FW |
$15.85
Each
Free shipping
RAB BRISKS11L-740 Brisk 1100LM SM 4000K 70 CRI 120-277V Bronze
| Brand | RAB Lighting |
| Model | BRISKS11L-740 |
$140.54
Each
Free Shipping orders over $100
Starrett 28287 Gel for 3812
| Brand | Starrett |
| Model | 28287 |
$49.07
Each
Free shipping
RAB T34FAHE-2X2/E PANELS T34 2X2 HIGH-EFICIENCY FIELD ADJUSTABLE 30/23/17W 5000K/4000K/3500K BATTERY BACKUP
| Brand | RAB Lighting |
| Model | T34FAHE-2X2/E |
$222.97
Each
Free Shipping orders over $100
Osborn HPCE-125 0009584700 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009584700 |
$774.40
Each
Free Shipping orders over $100
Osborn HPJE-100 0009591400 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009591400 |
$390.47
Each
Free Shipping orders over $100
Osborn HPVE-62 0009595300 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009595300 |
$204.65
Each
Free Shipping orders over $100
Ringfeder 7013.0-055 55 RFN 7013.0 Locking assembly
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7013.0-055 |
$148.13
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews