Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPJA-150 0009621500 Load Runner
MODEL 0009621500
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$1,307.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 96215 |
|---|---|
| Description | HPJA-150 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 9.56 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPJA-150 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 150 mm |
| B Roller Width mm | 73 mm |
| C Flange Dia mm | 173 mm |
| D Flange Thickness mm | 18.2 mm |
| E Tread Width mm | 70 mm |
| P Bore mm | 55 mm |
| P Tolerance | +0.00 -0.02 |
| R Shoulder Dia mm | 88.9 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.5 mm |
| Approx Wt kg | 9.56 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 66990 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 159430 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 250880 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 147240 n |
Dec. 29, 2021
Slew ring bearings, also referred to as slewing bearings, slewing rings, or turntable bearings, are forms of bearings designed to allow rotational motion between several components.
Read More
ALEMITE 307111 Air Coupler
| Brand | Alemite |
| Model | 307111 |
$84.84
Each
Free shipping
Osborn 7/8 LW Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 7/8 LW |
$1.03
Each
Free shipping
Osborn CLRY-10 0009757200 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009757200 |
$4,062.19
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 12746-01T 1/4-20 BH6 JIS Thredfloer FT. PT. REMOVED TIN
| Brand | Balax |
| Model | 12746-01T |
$24.35
Each
Free shipping
NoTrax 652F0003BL Anti-Fatigue 3/4" Thick Nitrile Rubber Black
| Brand | NoTrax |
| Model | 652F0003BL |
$11.96
Each
Free shipping
Orbit HWP3D-MH400 PREMIUM WALL PACK MH400 120~277V
| Brand | Orbit Industries |
| Model | HWP3D-MH400 |
$264.31
Each
Free Shipping orders over $100
$101.91
Each
Free Shipping orders over $100
Hubbell Wiring CRF20OW DUP RCPT COMM GRD 20A 125V 5-20R OW
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | CRF20OW |
$2.71
Each
Free shipping
Reviews