Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPJA-200 0009621700 Load Runner
MODEL 0009621700
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$2,218.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 96217 |
|---|---|
| Description | HPJA-200 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 20.78 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPJA-200 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 200 mm |
| B Roller Width mm | 79 mm |
| C Flange Dia mm | 223 mm |
| D Flange Thickness mm | 18.2 mm |
| E Tread Width mm | 76 mm |
| P Bore mm | 70 mm |
| P Tolerance | +0.00 -0.02 |
| R Shoulder Dia mm | 108 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.5 mm |
| Approx Wt kg | 20.78 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 79300 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 188740 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 354970 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 215290 n |
Dec. 29, 2021
Slew ring bearings, also referred to as slewing bearings, slewing rings, or turntable bearings, are forms of bearings designed to allow rotational motion between several components.
Read More
BALAX 15369-000 1" -12 BH9 Thredfloer BRIGHT FINISH
| Brand | Balax |
| Model | 15369-000 |
$134.08
Each
Free Shipping orders over $100
KIPP K0155.21017 STAR GRIP SIMILAR TO DIN6336 D=M10 D1=40 FORM:K THERMOPLASTIC BLACK COMP:STEEL CAP:YELLOW RAL1021
| Brand | Kipp |
| Model | K0155.21017 |
$1.76
Each
Free shipping
WIEGMANN WA16NTMA2 KITTERMINALX-LARGENEMA
| Brand | Wiegmann |
| Model | WA16NTMA2 |
$98.01
Each
$62.04
Each
Free shipping
Ringfeder 7015.0-500 500 RFN 7015.0 Locking assembly
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7015.0-500 |
$9,386.43
Each
Free Shipping orders over $100
Osborn FLRY-6 0009623700 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009623700 |
$1,020.89
Each
Free Shipping orders over $100
TBWOODS BB228 Hex V-Belt
| Brand | TB Woods |
| Model | BB228 |
$170.00
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews