Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPJE-90 0009591300 Load Runner
MODEL 0009591300
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$355.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95913 |
|---|---|
| Description | HPJE-90 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 3.09 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPJE-90 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 90 mm |
| B Roller Width mm | 52 mm |
| C Flange Dia mm | 112 mm |
| D Flange Thickness mm | 14 mm |
| K Stud Dia mm | 24 mm |
| L Stud Length mm | 70 mm |
| M Thread Length mm | 41 mm |
| N Thread | M24x1.5 |
| R Shoulder Dia mm | 50 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| T Eccentric Dia mm | 35 mm |
| T Tolerance | +0.00 -0.05 |
| U Eccentric Length mm | 29 mm |
| U Tolerance | +0.00 -0.25 |
| W Eccentricity mm | 1.5 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 35.02 mm |
| Approx Wt kg | 3.09 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 26670 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 63480 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 88960 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 53380 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 18840 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 11820 n |
| Stud Capacity Shear n | 102740 n |
Ringfeder 7013.1-095 95 RFN 7013.1 Locking assembly
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7013.1-095 |
$333.97
Each
Free Shipping orders over $100
Cutler Hammer XTCE009B10TD Xt Series Contactor 3-Pole Fnvr 9A B-Frame 1No 24 Vdc Coil
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | XTCE009B10TD |
Call for pricing
Bando 3L730 DURAFLEX GL FHP V-BELT TOP WIDTH: 3/8 INCH V-DEPTH: 7/32 INCH
| Brand | Bando |
| Model | 3L730 |
$9.12
Each
Free shipping
$58.05
Each
Free shipping
REXNORD 81400281 LF1873T S/G DGRIP 582-6 153440
| Brand | Rexnord |
| Model | 81400281 |
$91.94
Per Foot
Free shipping
TBWOODS 18234S 18X2 3/4-SF Straight Pulley
| Brand | TB Woods |
| Model | 18234S |
$988.19
Each
Free Shipping orders over $100
Hubbell Wiring RDVLV603PI DIMMER 3W ILL RKR 600W MAG LV 120V IV
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | RDVLV603PI |
$84.07
Each
Free shipping
Reviews