Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPJE-125 0009591500 Load Runner
MODEL 0009591500
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$1,030.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95915 |
|---|---|
| Description | HPJE-125 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 4.74 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPJE-125 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 125 mm |
| B Roller Width mm | 76 mm |
| C Flange Dia mm | 148 mm |
| D Flange Thickness mm | 18 mm |
| K Stud Dia mm | 48 mm |
| L Stud Length mm | 105 mm |
| M Thread Length mm | 55 mm |
| N Thread | M48x5 |
| R Shoulder Dia mm | 82.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| T Eccentric Dia mm | 64 mm |
| T Tolerance | +0.00 -0.05 |
| U Eccentric Length mm | 50 mm |
| U Tolerance | +0.00 -0.25 |
| W Eccentricity mm | 1.5 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 64.02 mm |
| Approx Wt kg | 4.74 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 62210 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 148070 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 230860 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 144570 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 106160 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 65120 n |
| Stud Capacity Shear n | 411830 n |
REXNORD 877.17.14 LBP1005SR XLA 425MM LBP1005SR-425MM CHAIN XLA MATERIAL
| Brand | Rexnord |
| Model | 877.17.14 |
Call for pricing
TIMKEN 29507-4909 Bearing Isolators
| Brand | Timken |
| Model | 29507-4909 |
$132.05
Each
Free Shipping orders over $100
Fibox AR16148CHTSSM JIC16 x 14 x 8 hinged opaque cover twist SS latch padlockable SS mounting feet
| Brand | Fibox |
| Model | AR16148CHTSSM |
$158.02
Each
Free Shipping orders over $100
Remke 102B0030AP Mini-Link Plug Assembly PVC Male 2 Pole 3ft 16 AWG
| Brand | Remke |
| Model | 102B0030AP |
$29.77
Each
Free shipping
KIPP K1634.16008 PULL HANDLE OVAL ANGLED A=160 D=M08 ALUMINUM BRIGHT
| Brand | Kipp |
| Model | K1634.16008 |
$45.04
Each
Free shipping
Reviews