Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn PLR-1 3/4-5 0009511500 Load Runner
MODEL 0009511500
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$153.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95115 |
|---|---|
| Description | PLR-1-3/4-5 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 0.7 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | PLR-1-3/4-5 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia in | 1-3/4 in |
| A Tolerance | +0.000 -0.001 |
| B Roller Width in | 1.437 in |
| K Stud Dia in | 1/2 in |
| K Tolerance | +0.000 -0.001 |
| L Stud Length in | 7/8 in |
| M Thread Length in | 3/4 in |
| N Thread | 1/2-13NC |
| R Shoulder Dia in | 5/8 in |
| S Shoulder Length in | 0.312 in |
| Recommended Mounting Hole Size in | 0.501 in |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.001 -0.000 |
| Approx Wt lbs | 0.7 lbs |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 1050 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 2750 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 1100 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 595 lbs |
| Mounting Member Thickness Max in | in |
| Mounting Member Thickness Min in | in |
| Stud Capacity Bend @B/2 lbs | 1570 lbs |
| Stud Capacity Bend @B lbs | 690 lbs |
| Stud Capacity Shear lbs | 4480 lbs |
Saginaw Control SCE-72X7312LP 2DR X LP Enclosure
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-72X7312LP |
$3,708.16
Each
Free Shipping orders over $100
Orbit LWP18-26W-CW-BR LED WALLPACK 26W 120~277 IC 4700K CW -BR
| Brand | Orbit Industries |
| Model | LWP18-26W-CW-BR |
$196.03
Each
Free Shipping orders over $100
Hubbell Wiring SFFLCSORBK FIBER SNAP-FITFLSHLC DUPLXORZIRCBK
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SFFLCSORBK |
$34.69
Each
Free shipping
Reviews