We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn PLRE-1 1/4 0009732400 Load Runner
MODEL 0009732400
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$99.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
1.25
Roller Width
0.844
Stud Length
1-1/4
| Item No. | 97324 |
|---|---|
| Description | PLRE-1-1/4 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 0.4 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | PLRE-1-1/4 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 1-1/4 In |
| A Tolerance | +0.000 -0.001 |
| B Roller Width In | 0.844 In |
| K Stud Dia In | 1/2 In |
| L Stud Length In | 1-1/4 In |
| M Thread Length In | 5/8 In |
| N Thread | 1/2-20 |
| R Shoulder Dia In | 0.812 In |
| S Shoulder Length In | 0.031 In |
| T Eccentric Dia In | 0.687 In |
| U Eccentric Length In | 5/8 In |
| W Eccentricity In | 0.03 In |
| Recommended Mounting Hole Size In | 0.689 In |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.000 -0.001 |
| Approx Wt lbs | 0.4 lbs |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 520 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 1350 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 600 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 370 lbs |
| Mounting Member Thickness Max In | 3/4 In |
| Mounting Member Thickness Min In | 5/8 In |
| Stud Capacity Bend @B/2 lbs | 880 lbs |
| Stud Capacity Bend @B lbs | 390 lbs |
| Stud Capacity Shear lbs | 3250 lbs |
| Retaining Ring Capacity lbs | 470 lbs |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-682-PL-4-2 |
| Brand | Timken Drives |
| Model | 51319 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 685K18 |