We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn PLRE-1 1/2 0009584900 Load Runner
MODEL 0009584900
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$104.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Roller O.D.
1.50
Roller Width
1.188
Stud Length
1-1/2
| Item No. | 95849 |
|---|---|
| Description | PLRE-1-1/2 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 0.6 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | PLRE-1-1/2 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 1-1/2 In |
| A Tolerance | +0.000 -0.001 |
| B Roller Width In | 1.188 In |
| K Stud Dia In | 5/8 In |
| L Stud Length In | 1-1/2 In |
| M Thread Length In | 0.77 In |
| N Thread | 5/8-18 |
| R Shoulder Dia In | 1-1/8 In |
| S Shoulder Length In | 0.062 In |
| T Eccentric Dia In | 7/8 In |
| U Eccentric Length In | 0.73 In |
| W Eccentricity In | 0.03 In |
| Recommended Mounting Hole Size In | 0.877 In |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.000 -0.001 |
| Approx Wt lbs | 0.6 lbs |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 1050 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 2760 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 1100 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 680 lbs |
| Mounting Member Thickness Max In | 7/8 In |
| Mounting Member Thickness Min In | 3/4 In |
| Stud Capacity Bend @B/2 lbs | 1390 lbs |
| Stud Capacity Bend @B lbs | 650 lbs |
| Stud Capacity Shear lbs | 5780 lbs |
| Retaining Ring Capacity lbs | 470 lbs |
Brand
Smith Bearings
Model
PCR-1-1/2-E
| Brand | Bestorq |
| Model | 7/BX93 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | BRISKS17L-740W |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-308-T2.0 |
| Brand | Remke |
| Model | 104K0120A |
| Brand | Remke |
| Model | 504F0131L |