Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn PLRE-3 1/2 0009588800 Load Runner
MODEL 0009588800
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$223.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
3.50
Roller Width
2
Stud Length
2-3/4
| Item No. | 95888 |
|---|---|
| Description | PLRE-3-1/2 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 6.5 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | PLRE-3-1/2 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 3-1/2 In |
| A Tolerance | +0.000 -0.001 |
| B Roller Width In | 2 In |
| K Stud Dia In | 1-1/4 In |
| L Stud Length In | 2-3/4 In |
| M Thread Length In | 1.395 In |
| N Thread | 1 1/4-12 |
| R Shoulder Dia In | 2.312 In |
| S Shoulder Length In | 0.062 In |
| T Eccentric Dia In | 1.812 In |
| U Eccentric Length In | 1.355 In |
| W Eccentricity In | 0.06 In |
| Recommended Mounting Hole Size In | 1.814 In |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.000 -0.001 |
| Approx Wt lbs | 6.5 lbs |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 6000 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 14270 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 20000 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 12000 lbs |
| Mounting Member Thickness Max In | 1-1/2 In |
| Mounting Member Thickness Min In | 1-3/8 In |
| Stud Capacity Bend @B/2 lbs | 12430 lbs |
| Stud Capacity Bend @B lbs | 6370 lbs |
| Stud Capacity Shear lbs | 40500 lbs |
TBWOODS FL2516 FLX2 5/16 SG Bushing
| Brand | TB Woods |
| Model | FL2516 |
$266.96
Each
Free Shipping orders over $100
Remke 304O0164J Single Key (M12) Micro-Link Cable Assembly PVC Female/Female 4 Pole 16.4ft 22 AWG
| Brand | Remke |
| Model | 304O0164J |
$80.66
Each
Free shipping
REXNORD 81428431 HP1503-9 HP1503 9 INCH WIDE MATTOP CHAIN WIT
| Brand | Rexnord |
| Model | 81428431 |
$77.59
Per Foot
Free shipping
Osborn HPJ-62-2 0009541800 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009541800 |
$147.64
Each
Free Shipping orders over $100
Timken Drives 11655 140-3C 010 FT COIL BOXED USA 140-3C COTTERED
| Brand | Timken Drives |
| Model | 11655 |
$192.91
Per Foot
Free Shipping orders over $100
Osborn PLRH-1 1/4 0009772500 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009772500 |
$103.71
Each
Free Shipping orders over $100
Remke 105A0030AQ Mini-Link Plug Assembly TPE Female 5 Pole 3ft 22 AWG
| Brand | Remke |
| Model | 105A0030AQ |
$66.11
Each
Free shipping
RAB EZPAN2X2-40N/D10/MVS PANELS AND TROFFERS 4542 LUMENS EDGELIT PANEL 2X2 40W 4000K 120V-277V RECESSED 0-10V DIMMING LED WHITE
| Brand | RAB Lighting |
| Model | EZPAN2X2-40N/D10/MVS |
$143.58
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews