QAMC15A211ST
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL QAMC15A211ST
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
0.050 mm Shaft Size
2 11/16 in Shaft Tolerance:0.0020 in
0.051 mm Shaft size type
Imperial Y1 - Geometry Factor:3.14 Y2 - Geometry Factor:4.67 e - Geometry Factor:0.22
0.080 mm Pre Install Clearance Min
0.0020 in
100.6 mm Dimension RA
0.32 in
102.6 mm Dimension L Fix
3.96 in
15 mm Dimension KA
1.25 in
31.8 mm Dimension L Exp
4.04 in
8.1 mm Dimension SA
3.62 in
91.9 mm Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0031 Eng Internal Radial Clearance - Min:0.0020 Engineering group:Mounted Bearing Float:0.083 in
Bearing number
22215 C - Dynamic Load (Basic):49900 lbf 222000 N C0 - Static Load:54100 lbf 240000 N Dimension:0.59 in
Bearing Number
22215
C - Dynamic Load (Basic)
49900 lbf 222000 N
C0 - Static Load
54100 lbf 240000 N
Dimension A
0.59 in 15 mm
Dimension B
1.03 in 26.2 mm
Dimension C
4.29 in 109 mm
Dimension D
0.25 in 6.4 mm
Dimension F
5.8750 in 149.2 mm
Dimension G
3.14 in 79.8 mm
Dimension KA
1.25 in 31.8 mm
Dimension L Exp
4.04 in 102.6 mm
Dimension L Fix
3.96 in 100.6 mm
Dimension M
2.37 in 60.2 mm
Dimension RA
0.32 in 8.1 mm
Dimension SA
3.62 in 91.9 mm
Dynamic Load (Basic)
49900 lbf
e - Geometry Factor
0.22
Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0031
Eng Internal Radial Clearance - Min
Eng Internal Radial ClearancMax
Eng Internal Radial ClearancMin
Engineering Group
Mounted Bearing
Float
0.083 in 2.108 mm
Full Timken Part Number
Geometry Factor
4.67
Grease Lubrication - B/C/O Seal
1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal
1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal
Housing Construction
Cartridge
Locking Style
Single Concentric
Oil Lubrication - B/C/O Seal
Oil Lubrication - M/N Seal
Oil Lubrication - T Seal
Pre Install Clearance Max
0.0031 in 0.080 mm
Pre Install Clearance Min
0.0020 in 0.050 mm
Shaft Size
2 11/16 in
Shaft Size Type
Imperial
Shaft Tolerance
0.0020 in 0.051 mm