QAPL18A080SEM
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL QAPL18A080SEM
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
0.060 mm Shaft Size
80 mm Shaft Tolerance:0.0030 in
0.076 mm Shaft size type
Metric Y1 - Geometry Factor:2.90 Y2 - Geometry Factor:4.31 e - Geometry Factor:0.23
0.100 mm Pre Install Clearance Min
0.0024 in
102.4 mm Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0039 Eng Internal Radial Clearance - Min:0.0024 Engineering group:Mounted Bearing Float:0.083 in
235 mm Dimension J (Bolt Size)
0.875 in
24 mm Dimension KA
1.44 in
273.1 mm Dimension D Min
9.25 in
36.6 mm Dimension RA
0.27 in
6.9 mm Dimension SA
4.03 in
95.3 mm Dimension D Max
10.75 in
Bearing number
22218 C - Dynamic Load (Basic):79700 lbf 355000 N C0 - Static Load:87200 lbf 388000 N Dimension:3.75 in
Bearing Number
22218
Dynamic Load (Basic)
79700 lbf
Eng Internal Radial ClearancMax
0.0039
Eng Internal Radial ClearancMin
Engineering Group
Mounted Bearing
Float
0.083 in
Geometry Factor
2.9
Grease Lubrication - B/C/O Seal
1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal
1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal
Housing Construction
Two-Bolt Pillow Block
Locking Style
Single Concentric
Oil Lubrication - B/C/O Seal
Oil Lubrication - M/N Seal
Oil Lubrication - T Seal
Pre Install Clearance Max
0.0039 in
Pre Install Clearance Min
0.0024 in
Shaft Size
80 mm
Shaft Size Type
Metric
Shaft Tolerance
0.0030 in
Static Load
87200 lbf
SKU: 5066946
Best company to buy from
I always buy from MRO is a very reliable company to work with
Read more
How do I choose the right type of bearing for my application?
Recently Viewed
Free shipping
Free shipping
Bridgeport SC-63 1" conduit BDY COVER