QATP20A315SC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL QATP20A315SC
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
0.075 mm Shaft Size
3 15/16 in Shaft Tolerance:0.0030 in
0.076 mm Shaft size type
Imperial Y1 - Geometry Factor:2.85 Y2 - Geometry Factor:4.24 e - Geometry Factor:0.24
0.120 mm Pre Install Clearance Min
0.0030 in
116.7 mm Dimension U
0.81 in
117.6 mm Dimension A1
4.76 in
121 mm Dimension Q
1.31 in
20.6 mm Eng Internal Radial Clearance - Max
0.0047 Eng Internal Radial Clearance - Min:0.0030 Engineering group:Mounted Bearing Float:0.08 in
33.3 mm Dimension RA
0.37 in
9.4 mm Dimension TA
4.59 in
Bearing number
22220 C - Dynamic Load (Basic):97700 lbf 435000 N C0 - Static Load:113000 lbf 502000 N Dimension:4.63 in
Bearing Number
22220
Dynamic Load (Basic)
97700 lbf
Eng Internal Radial ClearancMax
0.0047
Eng Internal Radial ClearancMin
Engineering Group
Mounted Bearing
Float
0.08 in
Geometry Factor
4.24
Grease Lubrication - B/C/O Seal
900 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal
1200 rpm
Grease Lubrication - T Seal
1600 rpm
Housing Construction
Top Pull Take-Up
Locking Style
Single Concentric
Oil Lubrication - B/C/O Seal
900 rpm
Oil Lubrication - M/N Seal
Oil Lubrication - T Seal
Pre Install Clearance Max
0.0047 in
Pre Install Clearance Min
0.0030 in
Shaft Size
Shaft Size Type
Imperial
Shaft Tolerance
0.0030 in
Static Load
113000 lbf
Key Features
  • Dimensions: The unit has a bore size of 20 mm, and it is designed to handle a dynamic load capacity of 18.5 kN, ensuring its ability to support substantial loads.